Európske hlavné mesto kultúry otvára ďalšiu tému. Je ňou spolunažívanie rôznych generácií v meste, a to, ako spolu komunikujeme. O novom projekte Generácie spolu sme sa rozprávali s dvoma ľuďmi zo štvorčlenného tímu, ktorý projekt pre Trenčín 2026 vytvoril a teraz začína realizovať.
Na otázky odpovedali Mads Floor Andersen, dánsky experimentálny umelec a performer, a Dominika Belanská, umelkyňa a facilitátorka, ktorá zapája ľudí do tvorby mesta.
Na čo sa v “Generáciách spolu” môžu ľudia v Trenčíne tešiť?
„Pozývame ľudí každého veku spoločne skúmať rôzne miesta v Trenčíne, pozorovať, spomínať aj nachádzať nové situácie a rozprávať si príbehy – a nielen slovami. Zažijú nevšedné veci, ale budeme spolu napríklad aj variť. Vyskúšame si nové spôsoby ako vyjadriť, čo vnímame. Čas venovaný mestu, ľuďom okolo a sebe samým ľudí navzájom prepojí a povzbudí aj v každodennom živote v meste.“
Čo Trenčínu takéto aktivity prinesú?
„Chceme v Trenčíne pestovať silnejšie prepojenia medzi obyvateľmi a obyvateľkami mesta naprieč generáciami. Spoločne si vymieňať skúsenosti a vedomosti, a tvoriť spoločné zážitky z objavovania nových vrstiev mesta, ktoré sme doteraz nevideli. Pozrieme sa naň totiž z perspektívy tých druhých, ktorí môžu byť starší, mladší, mať inú životnú skúsenosť.“
Prečo sa váš tím venuje práve tejto téme?
„Tvorivý tím projektu – Rokko Juhász, Viktor Fuček, Dominika Belanská a Mads Floor Andersen – sme ľudia aktívni v oblasti kultúry. Pracovali sme spolu aj individuálne na rôznych projektoch, ktoré spájajú ľudí pomocou umenia a kultúry. Cez umenie akcie, performanciu, architektúru či hudbu tvoríme nové spôsoby bytia spolu – v komunite a vo verejnom priestore. Cítime, že potrebujeme vo svete láskavosť a vzájomný rešpekt a chceme vytvárať spoločnosť, kde ľudia držia pri sebe, podporujú sa a spolupracujú. Prizvali sme aj ďalších ľudí z rôznych častí Európy a sveta, aby nám túto víziu pomohli v Trenčíne naplniť.“
Foto: Matúš Ondruš
Október je mesiac úcty k starším. V tento mesiac sa dejú rôzne posedenia pre seniorky a seniorov, deti v škôlkach a školách chystajú program a darčeky svojim babičkám a dedom. Ako by sme podľa vás mali a mohli prejavovať úctu k starším v každodennom živote a nielen raz do roka?
„Všetko, čo ste uviedli je krásny spôsob ako prejaviť rešpekt k starším a vyjadriť naše prepojenie. Všetci sme súčasťou spoločnosti a potrebujeme vzájomnú úctu. Starší sú nositeľmi kultúry – odovzdávajú nám tradície a prinášajú svoje vedomosti a skúsenosti z minulosti. Čo môžeme urobiť kedykoľvek? Naučme sa jednoducho byť prítomní, byť tu pre ľudí okolo nás, vrátane starších. Zastaviť sa, skutočne načúvať a uznať, čo vnímajú a snažia sa nám komunikovať. Všetci potrebujeme byť videní a počutí.“
Do prvých podujatí projektu Generácie spolu sa môžete zapojiť už teraz v októbri. Pôjde o spoločné tvorenie rozmanitými spôsobmi: cez film, fotografiu, varenie, pohyb a hlas. Pripojiť sa môžu ľudia v každom veku, stačí sa včas (ideálne do 10.10.) prihlásiť online alebo v KICku. Viac informácií aj registračný formulár tu: www.generaciespolu.sk.