Kontrast
ETR
Vyhľadať
Close this search box.

V Trenčíne na námestí zneli aj hlasy z Ukrajiny

Picture of Trenčín 2026
Trenčín 2026

Vo štvrtok 3. marca 2022 Mierové námestie zaplnila túžba a potreba vyjadriť solidaritu s Ukrajinou, odsúdiť vojnu a jej zverstvá a vysloviť nádej a pre Ukrajincov a nás všetkých, aby sme žili v mieri. Podujatie si môžete pozrieť zo záznamu.

Vystúpili nielen slovenské umelkyne a umelci, na pódiu sa podarilo dostať aj hlasy z Ukrajiny. Vystúpil DJ Mezha, ktorý pochádza z Krymu, ale momentálne tri roky žije v Bratislave. Vo videu z hlavného mesta Ukrajiny sa prihovorila aj ukrajinská fotografka Irina Dzhul. Na pódiu vystúpila aj Alina, ktorá utiekla zo svojimi deťmi z Kyjeva a momentálne býva v Trenčíne.


Spojili sme sa s riaditeľom Ukrajinského inštitútu Volodymyrom Sheikom, ktorý bol v tom čase v Ľvove. “Je obzvlášť dôležité podporovať Ukrajincov šírením pravdy o ruskej agresii, darovaním ukrajinskej armáde, organizovaním protestov alebo poskytovaním prístrešia utečencom. Rovnako dôležité je prejaviť solidaritu s ukrajinským kultúrnym sektorom – umelcami, hudobníkmi, spisovateľmi, filmármi, ktorí sa ocitli vo veľmi ťažkých podmienkach,” prihovoril sa davu na námestí Volodymyr Sheik.

Videohovor na námestí s riaditeľom Ukrajinského inštitútu Volodymyrom Sheikom


Silný zážitok prinieslo premietanie kolekcie vizuálnych diel viac ako päťdesiatich umelkýň a umelcov, ktorú zostavili riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková a slovenská umelkyňa Ilona Németh. Kolekcia vznikla ako reakcia na útok ruských vojsk na Ukrajinu. Jej odkazom je odmietnutie násilia a vyjadrenie solidarity s Ukrajinou a jej obyvateľmi. Kolekciu môžete sledovať aj na zázname podujatia.

Viacero prevádzok na námestí (Paddock, Omar café, Café Sládkovič, Coffee sheep, Dubai Café, Atrio Cafe … ) koncert inšpiroval k tomu, že venovali výťažok z predaja občerstvenia na pomoc pre Ukrajinu. A to napriek tomu, že dlhé obdobie pandémie bolo pre gastro finančne neúnosné. Veľmi si to vážime. Rovnako ako vlnu pomoci, ktorá sa zdvihla v Trenčíne a do ktorej sa zapájate – organizácie, firmy, inštitúcie aj jednotlivci – veľký obdiv a vďaka patrí všetkým, ktorí akokoľvek pomáhate.


Podujatie Trenčín pre Ukrajinu vzniklo spontánnym prepojením medzi Trenčianskou jazzovou spoločnosťou, tímom Trenčín 2026 a študentmi trenčianskych stredných škôl, ktorých koordinuje redakcia školského časopisu Veget Gymnázia Ľ.Štúra v Trenčíne. Bude to prvý z Koncertov pre Ukrajinu v siedmich mestách na Slovensku, ktoré skoordinovala Hudobná únia Slovenska. V nedeľu nasledovali koncerty v Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Trnave a Nitre.


Ďakujeme všetkým zapojeným umelkyniam, umelcom a všetkým, ktorí pomohli, aby Trenčín hral pre Ukrajinu. Ďakujeme všetkým, ktorí ste prišli na námestie a svojou prítomnosťou dali najavo, že stojíme pri Ukrajine.

Program podujatia Trenčín pre Ukrajinu:


0:00 Príhovor primátora Trenčína Richarda Rybníčka


5:28 Jazz pre Ukrajinu (Peter Lipa, Dáša Libiaková, Jozef Brisuda, Ondrej Botek, Fero Báleš, Ján Babič)

Peter Lipa We shall overcome, All of me

Dáša Libiaková

Dáša Libiaková, Ondrej Botek – Imagine, Modlitba pre Martu

Fero Bálež, Jozef Brisuda


38:00 riaditeľ Ukrajinského inštitútu Volodymyr Sheik (UA)

45:15 riaditeľka Kreatívneho inštitútu Trenčín Lucia Dubačová

47:50 DJ Mezha (UA)

1:02:00 Mišák Štramák

1:06:25 Ukrajinská fotografka Irina Dzhul (UA)

1:13:18 Bez ladu a skladu

1:21:40 DJka B-complex

1:33:15 Braňo Jobus a Martin Valášek

1:38:50 Alina z Kyjeva, ktorá utiekla z Kyjeva so svojimi dvoma deťmi a teraz je v Trenčíne

1:44:40 Lola Bartošíková, violončelistka a študentka Jozefa Luptáka a Mateja Tkáča

1:47:30 Študenti so sviečkami

1:49:39 Matúš Oravec zo Small Things


Moderoval Laco Oravec

Starý železničný most nasvietený farbami vlajky Ukrajiny


Po zotmení firma Kvant Lasers nasvietila starý železničný most farbami vlajky Ukrajiny. Ďakujeme!


Fotografie z podujatia od Juraja Majerského a od Lucie Kotrhovej nájdete na našom Facebooku.