Ako tím Trenčín 2026 prežíval obdobie pandémie a ako sa na neho rozhodli reflektovať dvaja mladí Trenčania? Pozrite si fotopríbeh a umelecký text v rámci cyklu Europe at Home od autorky Teriny Barčákovej (manažérka medzinárodných vzťahov Trenčín 2026) a fotografa Mateja Slezáka s názvom „Behind the window / Za oknom“
Celý projekt si môžete pozrieť na stránke https://www.europeathome.eu/trencin.html
Fotograf Matej Slezák o projekte hovorí: „Za oknom je zbierka fotografií, ktorá zobrazuje tím Trenčína 2026. Podarilo sa nám využiť najlepšie bezpečnostné opatrenie aké existuje – pobyt vo vnútri, zatiaľ čo ja som stál vonku na záhrade, na balkóne alebo napríklad iba pred oknom na prvom poschodí. Vďaka tomu som bol schopný zachytiť krásu práce z domu v domácej atmosfére bez akýchkoľvek masiek. Element odrazu je zámerne zachovaný, aby vykreslil tenkú čiaru medzi vnútornou a vonkajšou stranou viditeľnú iba vďaka môjmu vlastnému odrazu.“
Chcela by som vám priblížiť, aké to je písať významný európsky projekt v dobe pandémie. Náročné. To asi nikoho neprekvapí. Náročné, ale krásne. To by ste asi nečakali. Chcem vám povedať, že klišé ,,keď sa chce, tak sa dá“, funguje. Bolia ma uši zo slúchadiel. Pribrala som. Bolí ma chrbát zo sedenia. Nemám umyté okná. Bolí ma hlava z monitoru. Znova mám na obed cestoviny. Ale to je v poriadku. Som tu a môžem pracovať. Vlastne by som sa mala tešiť, že som doma. Aktuálne sa mesto Trenčín nachádza v druhom kole kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Vo februári sme postúpili spolu s Nitrou a Žilinou do boja o tento najprestížnejší európsky kultúrny titul. Vďaka nemu môžme zmeniť mesto. Aj región. Vlastne celú krajinu. Už len pustiť sa do tohto ,,boja“ je veľký záväzok, ale my ho myslíme naozaj vážne. V celom tomto príšernom stave, po veľmi smutnom roku, neustále zlých a horších správach vidím jedno svetlo na konci tunela. Európsky Trenčín, ktorému záleží na ľudoch, kultúre, meste a prírode. Sú to Trenčania, ktorí sú rovnako Slováci aj Európania. Sú to kamaráti so znevýhodnením sediaci v prvých radách na kultúrnych podujatiach. Sú to kreatívni ľudia pracujúci v Trenčíne. Sú to komunity na sídliskách, ale aj v centre mesta. Sú to umelci, organizácie aj kultúrni manažéri, ktorí chcú vždy vedieť viac. Sú to návštevy a cesty. Je to Zelený most, mesto udržateľnej módy a dizajnérsky hub. Sú to medzinárodné priateľstvá. Je to mesto, kde je zvedavosť cennejšie ako zlato. Pracovať na takýchto ambicióznych plánoch online nie je ideálne. Monitor je bariéra. Na jednu stranu spája, ale niekedy viac rozdeľuje. V tíme Trenčín 2026 sa stretla skupina dynamických, odhodlaných a ambicióznych ľudí, ktorá chce búrať bariéry. A nie sme v tom sami. Obyvatelia mesta sa ozývajú, že aj oni. Pôvodne som vám chcela rozprávať o tom, aké je to zlé pracovať celý deň a každý deň na diaľku. Všetko trvá dlhšie a efektivita je často nízka. Ale po roku pandémie to už všetci poznáte. Nie sme jediní, ktorí v takých podmienkach musia/chcú pracovať. Chcem vám len povedať – vydržme. Ono to jedného dňa skončí a my si musíme ten svet naplánovať. Kultúra je ten plán. Je to liek, ktorý síce neporazí covid, ale naša duša tiež niekedy potrebuje vyliečiť. Tlieskajme lekárom, ale aj umelcom. Kultúra nás spája aj v týchto ťažkých časoch.Kultúra je jazyk, ktorému rozumie každý. V Trenčíne sme si povedali, že by kultúra bez zvedavosti nefungovala. Zvedavosť je štartovací bod, cesta aj cieľ. Je to spôsob ako vnímať svet, ako mať z neho radosť. Otázka je totižto niekedy dôležitejšia ako odpoveď. Preto ju treba pestovať. Tak čo, pridáte sa na túto vzrušujúcu cestu?
Viac o projekte Europe at Home – https://www.europeathome.eu