Viete, kedy v Trenčíne pravidelne narastá počet ľudí pracujúcich v kultúre? Najviac ich tu býva vo štvrtok a v piatok. Prichádzajú sem kvôli vzdelávaciemu programu pre profesionálov a profesionálky z kultúry. Zaoberajú sa témami ako dizajn služieb, strategické plánovanie, komunikácia alebo zapájanie publika, no hlavne tvoria kultúrnu stratégiu svojho projektu. Doterajšími štyrmi semestrami úspešne prešlo už viac ako 70 ľudí od Košíc po Bratislavu. V ďalšom kurze by sme radi videli aj viac Trenčanov a Trenčaniek. Podarí sa v ďalšom semestri túto štatistiku zmeniť? Prihláste sa aj vy do 1. septembra.
Účastníkov a účastníčky každého kurzu Runway čaká päť dvojdňových stretnutí v Trenčíne. Tie fungujú ako celodenné workshopy, ktoré sú postavené na aktívnej spoluúčasti a zapojení. Účastníci a účastníčky majú priestor zdieľať skúsenosti zo svojej praxe a vyskúšať si rôzne cvičenia. Zároveň počas celého semestra pracujú na vlastnej kultúrnej stratégii, ktorú na konci prezentujú na minikonferencii. Z nej si tak odnášajú aj konkrétnu spätnú väzbu a podnety na ďalší rozvoj.
„V podstate som sa ocitla uprostred davu kultúrnych pracovníkov, či už zo štátnych inštitúcií, z mestských úradov, alebo z nezávislej scény,“ opisuje kurz jedna z absolventiek Alexandra Mutala, ktorá pracuje v trenčianskej Galérii Miloša Alexandra Bazovského. „Aj keď riešime každý iné problémy, v niektorých ohľadoch sa to pretína a vďaka tomu sme sa mnohokrát dokázali vzájomne inšpirovať. Prekvapilo ma, že zdrojom dobrej praxe pre nás môže byť aj komerčný sektor. Skúsenosti a príklady, ktoré sa v prezentáciách objavili, boli skvele aplikovateľné aj na našu oblasť. Toto zistenie pre mňa bolo veľkým prínosom. Budem tieto presahy vedieť využiť a napríklad na budovanie značky galérie sa pozrieť aj trochu inak.“
Témy vzdelávacieho programu sa sústredia na strategické plánovanie v kultúre, strategickú komunikáciu a branding, dizajn služieb, networking a sieťovanie, zapájanie publika a soft skills (spojené s prácou v tíme a podobne).
Za každým z tematických blokov stojí jeden alebo dvaja lektori, odborníci napríklad z Veľkej Británie, Poľska, Maďarska, Bulharska alebo USA (program je z veľkej časti v angličtine). Počas uplynulých štyroch semestrov sa tu vystriedali napríklad:
Timea Szöke, ktorá sa zaoberá kreatívnym placemakingom. Ide o spôsob práce s verejným priestorom (či budovami), ktorý prepája kultúru, umenie a komunitný život. Do spolupráce tak zapája miestnych obyvateľov, podniky, umeleckú scénu aj vládne garnitúry.
Leonie Hodkevitch, zakladateľka postgraduálneho štúdia kultúrneho manažmentu na Viedenskej univerzite alebo platformy Clearly Culture, ktorá usiluje o inklúziu prostredníctvom inovatívnych vzdelávacích programov.
Irena Swiecicki, členka britského Inštitútu pre leadership a manažment, ktorá sa špecializuje na prezentačné a vyjednávacie zručnosti, prácu s hlasom, reč tela, lektorské zručnosti a komunikáciu.
Program je určený pre začínajúcich aj skúsených kultúrnych manažérov a manažérky. Vzhľadom na jeho náplň je vhodné mať aspoň dvojročnú skúsenosť s riadením kultúrnych či umeleckých projektov. V jednom semestri študuje maximálne 25 ľudí. Jedinečný kurz vznikol v rámci príprav Trenčína na titul Európskeho hlavného mesta kultúry 2026. „Vďaka vzdelávaniu pripravujeme miestne prostredie na rok 2026, ale aj obdobie po ňom, pretože tieto vedomosti a skúsenosti tu ostanú. Okrem kultúrneho manažmentu sa môžu ľudia zdokonaľovať v angličtine a pripravujeme aj ďalší kurz,“ hovorí Stanislava Mináriková, projektová manažérka Trenčín 2026.
Vďaka tomu, že kurz je súčasťou projektu Trenčín 2026, je možné ponúknuť vzdelávací program Runway úplne zdarma, aj keď jeho hodnota dosahuje zhruba 2 000 eur. V pláne bolo usporiadať celkom osem semestrov. Štyri už prebehli a na jeseň vstúpi kurz do druhého polčasu. Nepremeškajte túto príležitosť a staňte sa súčasťou aj vy.