Rovnako ako maďarské mesto Veszprém v roku 2023 a mesto Pecs v roku 2010, aj Trenčín získal príležitosť zažiariť na mape európskeho spoločenského a umeleckého života. V roku 2026 vstúpi do rodiny miest, ktoré sa môžu pýšiť titulom Európske hlavné mesto kultúry, a s ním spojeným rozvojom kultúrneho prostredia a kultúrnej infraštruktúry. Rozmanitou umeleckou ponukou však kalendáre zaplní už tento rok.
Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry v Trenčíne v roku 2026 s hlavným mottom “Prebúdzame zvedavosť” nie je len o bohatom kultúrnom programe, ale aj o postupnom rozvoji mesta – oživení nevyužitých miest, vytváraní zážitkov a nových príležitostiach, ktoré spájajú Trenčín s Európou.
Začiatok dlhodobej zmeny
„Rok 2026 je iba začiatok”, uvádza riaditeľ projektu Ján Sudzina. „Zameriavame sa na dlhodobý rozvoj mesta a veríme, že spoločnými silami dosiahneme, aby sa nielen mesto ale celý región stal atraktívnym miestom na život aj návštevu aj po roku 2026. Všetkým, čo robíme, v ľuďoch prebúdzame zvedavosť a záujem o ľudí a svet okolo seba, o verejné priestory a komunity”, dopĺňa riaditeľ projektu
Budujeme komunity a susedstvá
Akcent projektu Trenčín 2026 na budovanie komunít a komunitných priestorov je to, čím sa projekt odlišuje od iných doterajších projektov európskych hlavných miest kultúry. „Práve príjemné susedstvá, živé komunity, ľudia, čo sa navzájom poznajú, tolerujú a na meste im záleží, vytvárajú z mesta lepšie miesto na život,“ vysvetľuje Stanislav Krajči, manažér pre participáciu a inklúziu. „Už tento rok sa môžeme v septembri tešiť na Festival Živých susedstiev – komunitných podujatí, ktoré sa konajú v susedstvách mimo centra mesta,“ dodáva.
Investície do kultúrnej infraštruktúry
Jedným z prvých míľnikov premeny mesta je revitalizácia nevyužívaného starého železničného mosta cez rieku Váh na moderný multifunkčný tzv. Fiesta most s ateliérmi a prevádzkami, ktorý je investičným zámerom projektu Trenčín 2026. Táto jedinečná stavba bude nielen spájať oba brehy rieky, ale stane sa aj novým centrom spoločenského života a oddychu. Investícia plánovaná na revitalizáciu mosta predstavuje takmer 10,5 milióna eur. Z toho 8 % uhradí mesto zo svojho rozpočtu a zvyšok z nenávratného finančného príspevku štrukturálnych fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.
Okrem železničného mosta už prešlo premenou bývalé kino Hviezda, ktoré sa zmenilo na kultúrno-kreatívne centrum, a komplexnej rekonštrukcie sa dočkala aj miestna synagóga v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou.
Ďalších viac než 10 miliónov eur bude postupne investovaných do novej podoby kultúrnych inštitúcií a verejných priestranstiev v meste, ktoré reflektujú ich historický význam a zároveň im dodávajú moderný a inovatívny charakter – aj tie budú v Trenčíne stáť za návštevu
Zážitky z nečakaného
Už v roku 2025 sa môžu návštevníci aj obyvatelia tešiť na pestrý kultúrny program, ktorý v roku 2026 ešte zosilnie. „Light Art Festival, ktorý sa zameriava na svetelné a digitálne umenie, oživí mesto už v apríli tohto roka a následne aj v tom budúcom,“ uvádza jedno z mnohých podujatí manažér programu Trenčín 2026, Vladimír Beskid.
Program vytvorí priestor pre originálne spojenia umenia s netradičnými miestami. Umelecké inštalácie upriamia pozornosť na vodné plochy, ulice mesta ožijú divadlom, na Trenčianskom hrade prebehne výstava moderného umenia. Trenčín 2026 oživí aj obľúbené podujatie Splanekor. Na jeho 45. výročie sa v rámci Splanekor 2.0 po rieke Váh budú plaviť umelecké a recyklovateľné koráby.
Jedným z najväčších podujatí roka 2026 bude otvárací ceremoniál, ktorý sa odohrá vo februári 2026. „Veríme, že niekoľkodňové podujatie plné kultúrnych a umeleckých zážitkov do Trenčína priláka nielen domácich návštevníkov a návštevníčky, ale aj hostí z Maďarska,“ doplňuje manažér programu Trenčín 2026, Vladimír Beskid. Kultúrne zážitky si však budú môcť ľudia vychutnávať počas celého roka.
Ako je už zvykom, príležitosť vystúpiť dostanú nielen slovenskí umelci, ale aj zahraniční. Projekt má výrazný európsky rozmer. „Trenčín 2026 nám dáva príležitosť priniesť Európu do Trenčína a Trenčín dostať na mapu Európy. V Trenčíne privítame umelcov a umelkyne zo zahraničia a našich zasa vyšleme do sveta,“ uvádza Martin Mojžiš, manažér pre európsku dimenziu a medzinárodné vzťahy. V roku 2026 sa napríklad na umeleckom projekte Zelená línia so svojou umeleckou inštaláciou zúčastní aj maďarský umelec Tamás Kaszás. V rámci projektu Globálna rovnosť a pohostinnosť vzniknú nové intermediálne diela Szabolcsa Kiss-Pala a Ferenca Grófa pod kurátorstvom Ilony Németh.
Miesta ožívajú
Dobrou správou je, že dejiskom kultúry sa stanú aj ikony Trenčína a jeho okolia. „Ako javisko pre kultúrne podujatia Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 využijeme najnavštevovanejšie hrady v Trenčianskom kraji – Trenčiansky hrad, hrad Beckov a Čachtický hrad, ale aj rieku Váh,“ vysvetľuje Eva Dudová Frývaldská z Krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín Región.
Trenčiansky región je jedinečný práve veľkým množstvom hradov, ktoré doprevádza po celom regióne Považia rieka Váh. Dostupné sú aj vďaka Vážskej cyklomagistrále a početným cyklotrasám. Kreatívny Wellbeing je umeleckým programom, ktorý v roku 2026 oživí kúpeľné miesta na Považí, ktorých je tu najviac na Slovensku koncentrovaných na pomerne malej ploche – Trenčianske Teplice, Bojnice, Nimnicu a Piešťany. Do tejto skupiny patria aj cezhraničné kúpele v českých Luhačoviciach. Vďaka Novomestskému židovskému festivalu, sa o živote a tradícii Židov na Považí už 5 rokov hovorí a tento rok sa v dňoch 12.-15. júna 2025 festival presunie aj do Trenčína a Piešťan.
Aktuálne informácie o programe nájdete na www.trencin2026.eu a kompletná turistická ponuka na www.trencinregion.sk
Trenčín 2026 finančne podporujú mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Partnerom projektu je Európska únia.