O výstave
Kurátorka: Lýdia Pribišová
Vstup voľný
Vernisáž: 16.5. 2025 o 15:00
Trvanie: do 30.6.2025
Program Aqua Vitae zahajujeme výstavou talianskej umelkyne Lucie Romualdi, ktorá poeticky prepája vzdialené vodstvá s vodou v Trenčíne. Predstavujeme jej site-specific svetelnú partitúru pozostávajúcu z rotujúcich projekcií diapozitívov, ktoré sa rytmicky vynárajú z tmy.
Lucia Romualdi vo svojich eklektických projektoch skúmala rytmy prílivu a odlivu, hĺbky mora a ich prepojenie s vizuálnymi a zvukovými vzorcami. Vytvárala diagramy – partitúry zostavené z tokov čísel a geometrických útvarov. Z tmy vystupujú svetelné schémy plavidiel a bárok evokujúce diaľky a imaginatívne cestovanie, kresby rýb inšpirované historickými rukopismi, či abstraktné svetelné znaky odkazujúce na pohyb veslárov starovekých lodí. Túto vizuálnu kompozíciu sprevádza skladba talianskeho skladateľa Ivana Fedele a zvuk Morseovej abecedy, pričom jej rytmus odzrkadľuje hodnoty výšky prílivu a odlivu v guinejskom prístave Kamsar. Zvuková intervencia je integrálnou súčasťou diela.
Dôležitou súčasťou jej tvorby je experimentálny film. Lucia Romualdi transformovala historické čiernobiele nemé snímky, redukujúc ich na minimalistické vizuálne znaky, ktoré – podobne ako príliv a odliv – miznú a znovu sa objavujú. V tomto prípade autorsky spracovala film Panorama des rives du Nil bratov Lumièrovcov z roku 1897.
Romualdi vytvára imerzné svetelné prostredia oscilujúce na pomedzí poézie a vedy. Jej matematický lyrizmus a efemérny vizuálny jazyk premieňa priestor na mystický emocionálny zážitok. Vo svojej práci skúma vzťahy medzi časom a miestom, spochybňuje pevne stanovené hranice percepcie a vníma priestor ako neustále premenlivé pole skúseností. Čas pre ňu nie je len lineárnou veličinou, ale dimenziou priestoru, kde sa prítomnosť prelína s minulosťou i budúcnosťou.
O autorke
Lucia Romualdi pôsobila na talianskej a medzinárodnej umeleckej scéne od konca sedemdesiatych rokov. Svojím konceptuálnym prístupom reflektovala témy efemérnosti a redukcie – od prísnych čiernobielych malieb až po miestošpecifické svetelné a zvukové inštalácie, ktoré nazývala svetelnými partitúrami. Žila a tvorila v Ríme a na etruskom pobreží. Od deväťdesiatych rokov začala spolupracovať s významnými talianskymi skladateľmi, vrátane Franca Donatoniho, Ivana Fedeleho, Fausta Sebastianiho, Antonia Ballistu, Bruna Canina, Stefana Cardiho a Claudia Iacomucciho. Zomrela v roku 2023.
Vystavovala v prestížnych inštitúciach ako Galleria Nazionale d’Arte Moderna, Palazzo delle Esposizioni v Ríme, Recoleta v Buenos Aires, Múzeum Pecci v Prate, Orestiadi di Gibellina, MuHKA v Antverpách a v MAXXI v Ríme. Napriek tomu však uprednostňovala miesta mimo tradičného umeleckého kontextu – skryté priestory, ktoré tak sprístupňovala verejnosti. Vystavovala tak v Aquarium Neapolitanum, v Medicejských skleníkoch v Rufine, v Palazzo della Cancelleria v Ríme, v Bazilike sv. Klementa, v Bazilike Štyroch korunovaných svätých, v Astronomickom observatóriu v Ríme, v Castel dell’Ovo v Neapole, v synagóge v Šamoríne a v pevnosti Forte Michelangelo v Civitavecchii.
Realizované v spolupráci s Archivio Lucia Romualdi a s Talianskym kultúrnym inštitútom v Bratislave.
Cesta diela Variazione op. K 10°:
2007 variazione op. K10°_n
svetelná partitúra pre 9 projektorov a morzeovka
morzeovka – Capitaneria del Porto di Napoli – pobrežná stráž – január 2007
Studio Trisorio – Neapol
2010 variazione op. K10°_Newport
svetelná partitúra pre 10 projektorov
Ivan Fedele „due notturni con figura“, klavír a elektronická intervencia
Národná galéria moderného umenia – Múzeum Hendrika Christiana Andersena – Rím
2011 secondo livello Newport
svetelná partitúra pre 6 projektorov
Ivan Fedele „due notturni con figura“, klavír a elektronická intervencia
Národná galéria moderného umenia – Múzeum Hendrika Christiana Andersena – Rím
Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry SR. Partnerom je Európska únia.
Na podujatí sa budú vyhotovovať foto a video záznamy, ktoré neskôr budú zverejnené.