Európske hlavné mesto kultúry je iniciatíva Európskej únie. Každý rok získajú tento titul 2 mestá. Tieto mestá sú z 2 rôznych krajín. Každé 3 roky titul získajú 3 mestá. Tretie mesto je z krajiny, ktorá nie je súčasťou Európskej únie.
Na to, aby sa mesto stalo Európskym hlavným mestom kultúry, musí sa zúčastniť súťaže. Príprava trvá dlhý čas. Prípravy začínajú približne 6 rokov dopredu.
Znamená to, že naše mesto a región dostali šancu na pozitívnu zmenu, ktorá sa objavuje len raz za 13 rokov. Vďaka projektu Trenčín 2026 oživujeme nevyužité miesta, prinášame nové zážitky, vytvárame príležitosti pre vzdelávanie i prácu a prepájame sa s Európou.
Všetkými našimi aktivitami prebúdzame zvedavosť, pretože tá je na začiatku každého posunu k lepšiemu. Krok za krokom prispievame k tomu, aby sa v Trenčíne žilo lepšie – nielen v roku 2026, ale aj v nasledujúcich desaťročiach.
O Európskom hlavnom meste kultúry
Európske hlavné mesto kultúry znamená, že mesto je dôležitým centrom kultúry v krajine, a aj v Európe. Pripravujú mnoho podujatí a diskusií o kultúre a umení. Európske hlavné mestá kultúry menia mestá k lepšiemu.
Vždy hovoria veľa o lokálnych komunitách, histórii a identite.
Je to šanca ukázať ľuďom v Európe, čo sa deje v meste. Tiež je to šanca ukázať obyvateľom mesta a regiónu, čo je dôležité v európskej kultúre.
Prebúdzanie zvedavosti
„Prebúdzanie zvedavosti“ je hlavná myšlienka, ktorá spája všetky projekty a podujatia
Pod pojmom „Prebúdzanie zvedavosti“ môžete rozumieť:
- Rozvíjanie predstavivosti.
- Objavovanie nových vecí.
- Stretávanie a diskutovanie.
- Nápady na zmenu k lepšiemu.
Viac sa o projekte Trenčín 2026 dozviete v Ľahko čitateľnej verzii Bid Booku.