Kontrast
ETR
Vyhľadať
Close this search box.

Návrhy modulárnej architektúry pre verejné priestory si môžeme pozrieť v trenčianskej Galérii

Picture of Trenčín 2026
Trenčín 2026

Od 12. novembra predstaví výstava v trenčianskej Galérii Miloša Alexandra Bazovského objekty modulárnej architektúry inšpirované postindustriálnym dedičstvom Trenčianskeho a Zlínskeho kraja.


Inovatívne nápady vznikli v rámci interdisciplinárneho projektu Digital Modularity (Digitálna modularita), za ktorým stojí štúdio Subdigital s podporou Trenčín 2026.


Projekt zrkadlí dôležité momenty z programu našej kandidatúry:

  1. Poukazuje na prepojenie Trenčianskeho a Zlínskeho kraja v oblasti architektúry a priemyslu.

Bývalá obuvnícka továreň Baťa v Partizánskom, inšpirácia pre dizajnérov a architektov

  1. Zameriava sa na myšlienky Nového Európskeho Bauhausu – iniciatívy, ktorá volá po novom spôsobe života v udržateľných a inkluzívnych priestoroch prístupných pre všetkých fyzicky aj sociálne a rozmanitým využitím. Je v nich miesto pre kultúru, umenie, technológie aj vedu.
  2. Do tohto kontextu projekt vkladá prepojenie a spoluprácu študentov, univerzít a odborníkov na návrhoch a vytváraní objektov (STU v Bratislave, VŠVU v Bratislave, UTB v Zlíne, VUT v Brne, Slovenská komora architektov, odborníci z oblasti stavebníctva…).

Stavba modulárnych objektov študentmi v Zlíne (CZ)


V trenčianskej galérii tak môžeme až do 19. decembra vidieť výsledky dvoch workshopov, ktoré sa konali v Partizánskom a v Zlíne – v mestách s postindustriálnym dedičstvom.


Počas nich študenti navrhovali prototypy malej modulárnej architektúry pre verejné priestory. Využili pri tom metódy výpočtového navrhovania (digitálny dizajn). Modulárne objekty vyrábali prefabrikáciou z recyklovaných a udržateľných materiálov. Napríklad z preglejky, bioplastu, recyklovaného a znovorecyklovateľného plastu.

Výstava v Trenčíne bude zároveň miestom diskusie o digitálnom dizajne, modularite a udržateľnosti, teda o témach súvisiacich s myšlienkami Nového Európskeho Bauhausu.

Modulárny objekt


Digital modularity tiež môžeme sledovať na Instagrame.


Projekt Digital Modularity (Digitálna modularita) sa uskutočňuje s podporou Fondu na podporu umenia.


Fotografie: Ján Tóth, štúdio Subdigital