Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026 obohacuje región nielen kultúrnymi podujatiami, ale aj vzdelávacími aktivitami. Jedným z cieľov je príprava novej generácie, ktorá dokáže reagovať na výzvy a prispievať k rozvoju regiónu.
Projekt Nová generácia kreatívnych lídrov – Invenčný leadership pre stredné školy, realizovaný v spolupráci s LEAF Academy, zapája študentov, študentky a pedagógov z Gymnázia v Dubnici nad Váhom a Piaristického gymnázia v Trenčíne. Program je postavený na vzdelávacích workshopoch, ktoré podporujú predovšetkým projektové vyučovanie, kreativitu študentov a rozvíjajú tak zručnosti dôležité v bežnom živote i budúcej práci.
Metóda projektového vyučovania (PBL – Project-Based Learning) prepája školské učivo so skutočnými problémami a výzvami, ktoré študenti riešia. Na workshopoch spoznali mladí ľudia množstvo praktických príkladov z projektového manažmentu, ktoré využijú okrem iného aj pri riešení svojich aktuálnych školských projektov. K oblastiam, kde chcú využiť získané poznatky, patria napríklad aj doučovanie spolužiakov, dobrovoľníctvo či projekt triedneho časopisu.
„Hodnotu programu vidím hlavne v možnosti rozširovať obzory mládeži. Vo všetkých zúčastnených triedach som sa stretla s veľmi šikovnými študentami, a preto mi robí radosť, že im vieme priniesť nástroje, ktoré vedia využiť prakticky vo svojom každodennom živote,“ hovorí Simona Müllerová, vedúca oddelenia pre prijímanie nových študentov LEAF Academy.
Počas prvého workshopu študenti lepšie spoznali samých seba a identifikovali svoj potenciál. Nasledoval workshop, ktorý ich previedol krokmi od návrhu projektu až po jeho realizáciu, s dôrazom na praktické príklady a identifikáciu potrieb a problémov, ktoré študenti vnímajú vo svojom okolí.
Jeden z kľúčových momentov bola diskusia s inšpiratívnymi hosťami, ktorí zdieľali svoje príbehy, skúsenosti i výzvy zo svojej cesty k úspešnému nápadu, projektu či biznisu. Hosťami boli Adam Solár, Sebestyén Marosz (Modelový parlament Slovenska), Katarína Janíčková (Fabrika Umenia), Veronika Kostková, úspešná módna návrhárka, a Dávid Oravec, IT špecialista. Táto diskusia povzbudila študentov, aby pracovali na svojich nápadoch, boli angažovaní a naplno využívali príležitosti, ktoré sa im naskytnú.
„Z workshopu Ako si založiť vlastný projekt som si odniesla, že aj ja môžem riešiť problémy vo svojom okolí. Som veľmi kreatívna a rada uľahčujem život iným,“ zhodnotila jedna zo študentiek.
Súčasťou programu sú aj workshopy pre pedagógov. Učitelia a učiteľky z obidvoch škôl sa zúčastnili vzdelávacích workshopov, ktoré boli zamerané na podporu projektového vyučovania. Tento program bol realizovaný v spolupráci s organizáciou DASATO, ktorá má niekoľkoročné skúsenosti s prácou s mladými ľuďmi a rozvojom zručností 21. storočia.
Obe školy už pred tým intuitívne projektové vyučovanie robili, no workshopy im poskytli konkrétne metodiky a inšpirácie, ako ho ešte viac zapracovať do svojich vyučovacích predmetov. Kľúčovou témou boli základy projektového vyučovania, ktorú absolvovala väčšina pedagógov. Nasledovali ďalšie témy, napríklad tvorba kľúčovej otázky, podpora študentov alebo ako pripraviť projekt s externou organizáciou.
V budúcom školskom roku plánuje Trenčín 2026 v spolupráci s LEAF Academy rozšíriť projekt na ďalšie školy v regióne. Stredné školy, ktoré majú záujem zapojiť sa, môžu kontaktovať organizátorov už teraz.
„Veríme, že praktické vzdelávanie môže zásadne prispieť k pozitívnym zmenám v regiónoch a rozvíjať potenciál mladých ľudí,“ uzatvára Simona Müllerová.
Foto: Juraj Majerský