V rámci sprievodných podujatí tohtoročného Bienále architektúry v Benátkach sa nám v spolupráci so združením Hlava 5 podarilo premiestniť jednu z trenčianskych sôch do benátskej záhrady. Socha s názvom Priadza od Fizela bude vystavená v European Cultural Center v Giardini Marinaressa. Cieľom združenia, ako aj tejto aktivity je poukázať na umenie vo verejnom priestore a nájsť spôsob ako ho prezentovať a chrániť. Po skončení bienále máme v pláne ju osadiť do trenčianskeho verejného priestoru. Dvaja členovia združenia, ako aj nášho tímu Terina Barčáková a Alexander Topilin, osobne navštívili Benátky a podelia sa s vami o ich dojmy.
Na úvod niečo málo o Bienále:
Medzinárodná výstava architektúry sa koná už 17. krát v čase od 22. 5. do 21. 11. 2021 a kurátoruje ju architekt Hashim Sarkis. Historické pavilony v Giardini, Arsenale a v historickom centre Benátok oživí 61 národných účastníkov. Tento rok sú nováčikmi Grenada, Irak a Uzbekistan. Slovensko, bohužiaľ, nevystavuje.
Tohtoročná téma je: HOW WILL WE LIVE TOGETHER? reflektujúc témy od pandémie až po udržateľnosť.
Dielo je kovová plastika od sochára Jozefa Fizela, jej názov je Priadza. Donedávna sa nachádzala pred areálom Meriny, v ktorom momentálne prebieha asanácia vybraných objektov. My sme sa pred stavebnými zásahmi dohodli s majiteľom areálu na demontáži a uschovaní sochy.
Terina z Bienale vyberá:
1.Dánsky pavilón:
Môj absolútny favorit – vodná oáza pokoja. Architektonické štúdio Lundgaard & Tranberg Architects a kurátor Marianne Krogh vytvorili inštaláciu s názvom Con-nect-ed-ness používajúc cyklický systém dažďovej vody. ,,Pri objavovaní rôznych miest výstavy sa návštevníci stávajú súčasťou tohto miesta napríklad prostredníctvom pitia čaju z bylín vypestovaných vďaka vode z cyklického systému.“ Tento pavilón nájdete v Giardini.
2.Slovák v Arsenale:
Ako včelárku ma veľmi zaujal a fascinoval výtvor slovenského umelca Tomáša Libertiniho. Libertinyho fascinácia krásou a inteligenciou prírody poháňa jeho prácu s nadčasovými emóciami. Vzťah medzi človekom a prírodou, psychologický aj fyzický, slúži ako stály zdroj inšpirácie. ,,Uľová architektúra“ je
výstava sochárskych diel od včiel s dielami ako Nefertiti, Brána či Večnosť vytvorené v spolupráci s 60000 včelami. Výstava vyzýva na globálnu spoluprácu a solidaritu s cieľom čeliť hrozbám, ktoré predstavuje pandémia COVID-19 pre potravinovú bezpečnosť a obživu poľnohospodárov.
3.Škandinávsky pavilón:
Pod kurátorským vedením Národného múzea v Nórsku vznikla výstava s názvom ,,čo zdieľame – model pre spolubývanie“. Výstava ponúka rámec pre dizajn komunít založený na spoluúčasti a zdieľaní a stavia na modeli severského spoločného bývania, ktorý kombinuje spoločné a privátne prvky. Návštevníci sa môžu prejsť a skúmať prierez prototypu projektu spolubývania, ktorý zahŕňa spoločné aj súkromné prvky, ktoré vyrobili filmový režisér Paul Jackman a scénografka Nina Bjerch-Andresen. Severský pavilón sa zmenil na rozsiahly návrh spoločného bývania z masívneho dreva z dielne helen & hard. Tento pavilón nájdete v Giardini.
Alex z Bienale vyberá:
1. Saudi Arabia – Wetlands:
Národný pavilón Spojených arabských emirátov pod kurátorským vedením Wael Al Awara a Kenichi Teramota, v spolupráci s výskumnými oddeleniami z New York University Abu Dhabi´s Amber Lab, the American University of Sharjah´s Department of Biology, Chemistry and Environmental Sciences a University of Tokyo´s Obuchi Lab a Sato Lab vyvinuli spôsob formovania štruktúry použitím slanej vody a cementu. V pavilóne sa podarilo zo stavebných prvkov, ktoré obsahujú cement a kryštalizovanú soľ vytvoriť prototyp architektonického priestoru, ktorý bol veľký 7 x 5 metrov a vysoký 2,7 metrov. Na jeho výstavbu sa vyprodukovalo približne 3000 jednotlivých prvkov. Tento lokálny spôsob využitia slanej vody ponúka alternatívne, udržateľné a lokálne špecifické spôsoby výstavby, ktoré môžu byť predmetom ďalšieho výskumu a experimentovania. Tento pavilón nájdete v Arsenale, prípadne ho môžete navštíviť pomocou virtuálnej reality na: https://my.matterport.com/show/?m=9KDQWGfvQ4M.
2. Pavilón Čile:
Na južnej periférii mesta Santiago sa nachádza okrajová časť predmestia s názvom José María Caro. História a súčasnosť tejto oblasti, ktorá bola v priebehu 50. a 60. rokov budovaná ako centrum integrácie rôznych sociálnych skupín je predstavená cez rôznorodé výpovede občanov a členov komunity. Tieto príbehy, ktoré sa podarilo zdokumentovať miestnym historikom a študentom, sú následne spracované do 500 malieb, ktoré sú v pavilóne rozmiestnené do mozaiky príbehov, ktoré nám v univerzálnom a jednoduchom jazyku nechávajú nahliadnuť na každodenný život tejto komunity.
3. Ego to Eco:
Dánske architektonické štúdio EFFEKT zasadilo 1200 sadeníc 4 rôznych druhov borovíc okolo siedmych architektonických modelov. Sadenice sú umiestnené na špeciálne upravenej platforme, ktorá využíva zavlažovací systém priamo ovládaný z Kodane. Počas Biennale Architektúry, ktoré trvá od mája do novembra by mali sadenice vyrásť do požadovanej veľkosti a mali by byť šetrne presunuté na nové miesto – do mestského lesoparku v Dánsku. Odhaduje sa, že tieto stromy budú schopné absorbovať 1000 ton CO2 v priebehu najbližších 50 rokov. Projekt Ego to Eco nájdete v Arsenale.