Kontrast
ETR
Vyhľadať
Close this search box.

Ako pokračujú Živé susedstvá?

Picture of Trenčín 2026
Trenčín 2026

V rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry sa v apríli udiali prvé komunitné stretnutia v štyroch štvrtiach Trenčína, od Juhu až po Sihoť. Dnes už máme viacero nápadov aj dve prepojené komunity.

Jarné stretnutia na sídliskách Juh, Sihoť, v Zámostí a Dlhých honoch rozbehli tzv. Živé susedstvá, ktoré majú snahu napomôcť komunitnému životu mimo centra Trenčína. Čo stretnutia priniesli a ako Živé susedstvá pokračujú, hovorí projektová manažérka Trenčín 2026 Lenka Abaffyová.

Aký bol zámer organizovania stretnutí v jednotlivých mestských štvrtiach?

Chceli sme zachytiť ľudí, ktorých myšlienka susedských aktivít oslovuje, ale možno ešte okolo seba nemajú takú komunitu. Mohli sa sem len nedávno prisťahovať, možno bývajú v rodinnom dome a do žiadnej komunity okolo bytovky alebo vnútrobloku nepatria. Chceli sme vykročiť aj k ľuďom, ktorí sú zatiaľ neviditeľní, robia maličké veci, napríklad sa dvakrát za rok stretnú pri opekačke alebo na Vianoce pri punči.

Chceli sme získať prvé kontakty, a tak sme prišli priamo k ľuďom do ich susedstiev. Tiež sme sa pri stretnutiach zamerali na priestor, ktorý by v tej štvrti mohol tvoriť alebo tvorí prirodzené centrum – napríklad park Úspech alebo okolie Južanky a KC Aktivity. Aby sme podnietili predstavivosť ľudí, ktorí na stretnutie prišli, pomocou otázok sme ich nechali okolie preskúmať. Zbierali sme nápady na malé i väčšie zmeny tohto priestoru smerom k obyvateľom, ktorí ním denne prechádzajú, ktorí v ňom žijú. Rovnako nás zaujímali nápady na komunitné podujatia na týchto konkrétnych miestach.

Po stretnutiach nasledovali fokusové skupiny zložené z obyvateľov a obyvateliek týchto istých štvrtí. Líšili sa informácie, ktoré ste na fokusových skupinách zbierali, od predošlých stretnutí?

V tomto prípade sme sa tiež pýtali na tipy aktivít, ale všeobecne v celej mestskej štvrti. Výsledkom bolo, že ľudia hovorili o vlastnej vízii na mieste nimi vybranom, napríklad v ich vnútrobloku. Tiež sme chceli zistiť, či vo svojom okolí registrujú zárodky alebo dobre etablovaný komunitný život, aké v tom vidia bariéry alebo príležitosti, akým spôsobom by sme mohli ľudí oslovovať a motivovať.

Podarilo sa takto nájsť ľudí, ktorí by chceli vo svojom okolí niečo organizovať aj pre druhých?

Áno, na Sihoti sme našli dve malé komunity. Jedna je skupina rodín, ktorá organizuje rôzne aktivity pre rodiny s deťmi. Nielen pre svoje, snažia sa pripájať aj rodiny zo svojho susedstva. Napríklad informujú, že sa niečo bude diať tak, že rozdávajú letáčiky aj do ďalších vchodov. Potom tu máme rodiny, ktoré sa dali dokopy, aby spríjemnili vnútroblok pomocou permakultúry. Ide o človeka, ktorý sa presťahoval zo zahraničia a človeka, ktorý sa permakultúre venuje.

Aj vďaka živým susedstvám sa tieto dve malé komunity stretli a prepojili. My s nimi komunikujeme a na jeseň budeme spolu robiť podujatie podľa ich potrieb a nápadov, ktoré môže prilákať ďalších ľudí zo susedstva.

Zopakoval sa tento scenár aj v ďalších troch štvrtiach?

V ostatných štvrtiach sme našli skôr jednotlivcov, čo by mali záujem niečo zorganizovať pre druhých. Do toho budeme viac vstupovať s našou pomocou. Vďaka mapovaniu a fokusovým skupinám vieme, o aké podujatia majú ľudia v daných štvrtiach záujem, budeme postupovať podľa toho. Podujatia budeme organizovať s potenciálom pritiahnuť ľudí, ktorých niečo také zaujíma.

Čo by sa ľuďom z Trenčína páčilo, keby sa udialo v ich susedstve?

Ľudia z Trenčína si vo svojich štvrtiach vedia predstaviť pikniky, blšie trhy, vytváranie komunitných záhonov, ale aj výstavy detských diel alebo vystúpenia detí zo škôl či krúžkov. Zozbierané nápady sme vložili do jednoduchých infografík podľa jednotlivých mestských štvrtí. Pozrieť si ich môžete na www.trencin2026.eu/zive-susedstva.

Ak sa vám myšlienka Živých susedstiev páči a radi by ste aj vy organizovali takéto aktivity v Trenčíne, dajte nám vedieť na lenka.abaffyová@trencin2026.eu.

Mirka Gúčiková, Trenčín 2026