Kontrast
ETR
Vyhľadať
Close this search box.

Európske hlavné mesto kultúry Kaunas 2022: Finálne čísla a plány do budúcnosti

Picture of Trenčín 2026
Trenčín 2026

„Kaunas – Európske hlavné mesto kultúry 2022“, ktorý za päť rokov prilákal viac ako 2 milióny návštevníkov, možno označiť za úspešný projekt. Program, ktorý priniesol takmer 3 000 podujatí pre hostí z celého sveta, zvýšený cestovný ruch, pozornosť medzinárodných médií a obrovský počet účastníkov – to boli niektoré z hlavných úspechov a odkazov hlavného mesta kultúry, o ktorých hovorili litovský minister kultúry Simonas Kairys, generálna riaditeľka „Kaunas 2022“ Virginija Vitkienė a vedúci oddelenia komunikácie a marketingu Mindaugas Reinikis na poslednej tlačovej konferencii „Kaunas 2022“.


Cesta „Kaunasu 2022“ od dočasného hlavného mesta k súčasnému sa začala už v roku 2015 prípravou prihlášky do súťaže o Európske hlavné mesto kultúry. V marci 2017 sa ukázalo, že navrhnutý program Kaunasu presvedčil výberovú komisiu nezávislých odborníkov a mesto získalo titul Európske hlavné mesto kultúry, najvýznamnejší kultúrny projekt EÚ, na rok 2022.


„Očakával som, že bude smutné, keď sa skončí rok, v ktorom sme získali titul, ale dnes cítim, že mnohé veľké veci sa ešte len začínajú a to, ako sa pohnú dopredu, bude závisieť len od nás,“ povedal v úvodnom príhovore minister kultúry Litovskej republiky Simonas Kairys. Podľa Kairysa bol rok 2022 mimoriadnym rokom, ktorý výrazne zmenil pravidlá hry – pandémia, vojna na Ukrajine a ďalšie výzvy prinútili organizátorov pozrieť sa na projekt inak a prispôsobiť sa aktuálnej situáci.


„Myslím si, že najväčším cieľom projektu bolo, aby si všetci uvedomili, že sme súčasťou európskej kultúrnej scény: že je dôležité vytvárať príležitosti na dialóg a medzinárodnú spoluprácu a byť otvorený. […] Tento titul pripomína zvyšku sveta, že sme súčasťou Európy už celé stáročia, že aj keď sme po 50 rokoch uviazli v tmavom a ťažkom tuneli, dnes sme opäť v európskej rodine,“ povedal minister kultúry.


Rekordný počet návštevníkov a zapojených umelcov


Za päť rokov realizácie projektu sa podľa Virginie Vitkienė, generálnej riaditeľky spoločnosti Kaunas 2022, zúčastnili na rôznych podujatiach – festivaloch, koncertoch, výstavách, predstaveniach, predstaveniach súčasného tanca a iných umeleckých iniciatívach – takmer 2 milióny milovníkov kultúry. Viac ako polovica z nich navštívila podujatia v roku 2022.


Na vytvorení hlavného mesta kultúry v Kaunase a v okrese Kaunas sa podieľalo 18 000 umelcov a tvorcov z celého sveta – z Európy, Japonska, USA, Južnej Afriky, Izraela a ďalších krajín. Väčšinu podujatí, 70 percent, však vytvorili a zrealizovali litovskí umelci. Len v roku 2022 zorganizovali litovskí a medzinárodní umelci v Kaunase a v okrese Kaunas 1 370 kultúrnych iniciatív prístupných verejnosti.


Na projekty Európskeho hlavného mesta kultúry bolo vyčlenených celkovo 26 miliónov eur, čo predstavuje 13 eur na osobu počas piatich rokov. Na kultúrne iniciatívy prispelo viac ako 50 darcov a partnerov, ktorí poskytli finančnú podporu a služby v celkovej hodnote 2,8 milióna eur.

Od BBC a The Guardian po National Geographic


Vedúca iniciatívy Virginija Vitkienė zdôraznila, že projekt Kaunas 2022 sa zviditeľnil nielen v Litve, ale aj vo svete – celkovo v 66 krajinách Európy a mimo nej, vrátane USA, Indie, Spojených arabských emirátov, Kanady, Južnej Afriky, Južnej Kórey a Singapuru. Mesto navštívilo viac ako 170 zahraničných novinárov.


National Geographic, populárno-vedecký časopis, ktorý má 6 miliónov čitateľov, uviedol, že Kaunas „konečne získava uznanie, ktoré si zaslúži“. Denník The Telegraph napísal, že „v Kaunase sa opäť rozozvučali dvadsiate roky“, a denník The Guardian zaradil hlavné mesto kultúry medzi 10 najlepších európskych miest na dovolenku.

O Kaunase informovali aj BBC, CNN, The Times, Rai, Deitsche Welle, Financial times, Euronews a ďalšie spravodajské weby. Odhaduje sa, že správy o podujatí Kaunas 2022 sa dostali k viac ako 3 miliardám ľudí na celom svete. Zástupcov zahraničných médií zaujali nielen prebiehajúce podujatia, ale aj pouličné umenie, témy súvisiace s pamäťou, kaunaská modernistická architektúra a vystúpenia svetoznámych umelcov.

Podľa Mindaugasa Reinikisa, vedúceho oddelenia komunikácie a marketingu, „sa Kaunas teraz objavil na mapách, kde nikdy predtým nebol, ale pravdepodobne potrvá niekoľko desaťročí alebo dokonca storočí, kým bude plne pochopený a docenený.“


Rast cestovného ruchu


Pozornosť medzinárodnej tlače a významné umelecké podujatia a výstavy viedli k zvýšeniu počtu turistov. V roku 2022 sa v Kaunase ubytovalo približne 258 000 turistov, z ktorých väčšina pochádzala z Nemecka, Talianska a susedných krajín – Poľska, Lotyšska a Estónska. Potešiteľné bolo, že čoraz viac ľudí si Kaunas vyberá na viac ako jednodňový výlet a strávi v meste celý víkend alebo niekoľko dní.


Od nových kultúrnych priestorov po festivaly premenené na tradície


Neoddeliteľnou súčasťou mesta a jeho okolia sa stalo množstvo obľúbených festivalov a podujatí. Medzinárodný deň šťastia, Kaunaský týždeň literatúry a festival Fluxus, ktorý sa stal už tradíciou, budú aj naďalej lákať návštevníkov a obyvateľov mesta.


„Kultúra do dvorov“, Citytelling festival a medzinárodný festival performatívneho umenia ConTempo budú naďalej prinášať hudbu a predstavenia do kaunaských štvrtí. Nadšenci dizajnu budú aj naďalej srdečne vítanými účastníkmi festivalu krajinného dizajnu MAGENTA. Pokračovať bude aj Fórum európskeho hlavného mesta kultúry a obľúbený festival súčasného mesta AUDRA. A v okrese Kaunas bude pokračovať komunitný projekt „Súčasné štvrte“.


Coworkingový priestor CulturEukraine, ktorý vznikol v roku 2022, bude v meste pokračovať vo svojej činnosti, rovnako ako Ústredná pošta v Kaunase, ktorá sa teraz zmenila na výstavisko a priestor na organizovanie podujatí. Letisko Kaunas, ktoré bolo premenované na Kaunas Fluxus Airport, a socha bájnej šelmy Kaunas, ktorú si obľúbili deti, budú pripomínať tento historický rok. Viac ako 1 000 umeleckých diel, sôch a publikácií vytvorených v posledných rokoch bude vystavených v rôznych umeleckých inštitúciách v Kaunase a v Kaunaskom okrese.


Smaragdová cesta, trasa putovných verejných umeleckých objektov s 50 dielami litovských a zahraničných umelcov, zostane v prevádzke v okrese Kaunas, rovnako ako bagrovací čln „Nemuno 7“ nachádzajúci sa v Zapyškise, ktorý sa teraz zmenil na priestor umenia a kultúry.


Hlavné mesto kultúry sa lúči s 2022 bozkami


Najdôležitejšou súčasťou projektu „Kaunas – Európske hlavné mesto kultúry 2022“, ako zdôrazňuje Virginija Vitkienė, vedúca projektu „Kaunas 2022“, sú ľudia, ktorí prispeli k tomuto projektu: umelci, zástupcovia kultúrnej scény, komunity, dobrovoľníci a partneri, ktorí premenili Kaunas na jedno veľké európske javisko.


V čase, keď Kaunas odovzdáva titul hlavného mesta kultúry trom ďalším európskym mestám, posiela symbolické rozlúčkové bozky Litve, Európe a zvyšku sveta. Fotograf Remis Ščerbauskas sa od samého začiatku v roku 2017 snažil zachytiť momentky účastníkov podujatí Hlavného mesta kultúry, členov komunity, umelcov, obyvateľov Kaunasu a návštevníkov mesta, dobrovoľníkov, realizačného tímu projektu a všetkých tých, ktorí často zostávali mimo pozornosti. Všetci títo ľudia vynaložili svoju energiu na to, aby kultúru v meste posunuli na novú úroveň a pripravili sa na rok, v ktorom mesto získalo titul.


„Každé Európske hlavné mesto kultúry je jedinečné a výnimočné. Napriek tomu je potešujúce, že dostávame pozitívne komentáre, ktoré napríklad naznačujú, že Kaunas opäť urobil projekt Európskeho hlavného mesta kultúry módnym. V budúcnosti o nás určite ešte budete počuť.“ Tlačová konferencia sa skončila na vysokej úrovni.

Ačiū! = Ďakujeme!

Zdroj fotografií: Facebook Kaunas 2022