Kontrast
ETR
Vyhľadať
Close this search box.

Učíme sa spolu s Helsinkami 

Picture of Trenčín 2026
Trenčín 2026

Miesta v meste, ktoré spoločne užívame, sa označujú ako verejný priestor. Ulice a námestia, vnútrobloky, parky, átriá, nábrežia, prírodné prostredie,… O tom, či sa tam budeme chcieť stretávať, prechádzať sa, relaxovať alebo organizovať napríklad vystúpenie súboru či kapely, rozhoduje, ako dané miesto vyzerá a čo ho tvorí. 

 

Formovaním verejného priestoru meníme aj život v meste. Nevyužité mieste zrazu ožívajú. Stretávajú sa ľudia, ktorí by sa inak nestretli. Napokon, všetci sme to v Trenčíne zažili. Rekonštrukcia Mierového námestia pritiahla ľudí do centra, deti k fontáne, mladých len tak posedieť na pódiu, keď nie je žiadne vystúpenie. Aj návštevníci Trenčína majú radi naše malebné centrum so živými terasami kaviarní a reštaurácií, je to miesto, kde je nám príjemne. 

Mesto pretvorené 

 

Rôzne mestá na celom svete sa venujú pretváraniu nevyužívaných priestorov betónových plôch či nevľúdnych ulíc na príjemné miesta na prechádzky, kultúru, stretávanie sa alebo na šport. Niekedy stačia aj menšie zásahy, ktoré takzvane zmenia mierku ulice. Na veľkých rušných uliciach sa totiž často cítime nepríjemne, sme voči nim maličkí. Zelené plochy a zákutia vytvoria príjemný zážitok prechodu po ulici. V takých prípadoch potom radšej uprednostníme chôdzu pred použitím auta, a to tiež pomáha zbaviť ulice áut a zápch.   

 

Samozrejme, téma verejného priestoru je pre projekt Európskeho hlavného mesta kultúry kľúčová. Venujeme sa jej v projekte Mesto pretvorené, v ktorom máme za cieľ dlhodobú zmenu verejného priestoru podľa súčasných európskych štandardov. Chceme mať z Trenčína taký pocit, aký máme v európskych mestách. Poznáte to, keď sa na dovolenke fotíte na námestiach a v uličkách, relaxujete pri rieke a všetko je zrazu nejaké krajšie? Trenčín má potenciál, ktorý chceme spolu s vami objaviť. Nepovšimnuté miesta, ktoré, ak si k nim vytvoríme vzťah a nájdeme pre ne využitie, môžu byť našimi perlami a útočiskami.  


Vzdelávame sa spolu s Helsinkami 

 

Aby sme v Trenčíne vytvárali čo najpríjemnejšie verejné priestory, vhodné pre všetkých, naše mesto sa stalo súčasťou dvojročného vzdelávacieho programu Cities in Placemaking, kde sme vo výbornej spoločnosti ďalších desiatich miest, ako napríklad Helsinky, Rotterdam či Wroclaw. Placemaking znamená, keď z anonymného priestoru vytvárame miesto, ku ktorému máme vzťah (place). 

 

V programe získavame praktické znalosti o tvorbe miest, učíme sa spolu a od seba navzájom. Napríklad, my sme pri prvom stretnutí v Amsterdame odprezentovali trenčiansky urbanistický projekt Trenčín Si Ty. Okrem iného sme navštívili aj priestory v Amsterdame, ktoré sa vďaka zásahom stali miestami, ktoré prinášajú zážitky. Ako napríklad veľké a nehostinné námestie (na fotografii), ktoré sa po uložení farebného koberca (na vonkajšie využitie) stalo miestom cvičenia jogy, stretávania sa, aj podujatí okolitých inštitúcií.

Výsledok vzdelávania Cities in Placemaking, aj projektu Mesto pretvorené, nebude pre nás len lepší verejný priestor v Trenčíne, ale najmä spokojní obyvatelia a milé, prívetivé komunity ľudí, ktoré sa vytvoria vďaka nemu.

Mirka Gúčiková 

PR manažérka Trenčín 2026 

Foto: archív Cities in Placemaking