Zástupcova Trenčín 2026 sa zúčastnili medzinárodnej konferencie Placemaking Week Europe v Rotterdame. Získali tak inšpirácie a skúsenosti, ako tvoriť krajšie, iluzívnejšie a v konečnom dôsledku bezpečnejšie ulice pre všetkých. Práve zmena vnímania verejného priestoru je jedným z dlhodobých cieľov, ktoré Trenčínu prináša projekt Európskeho hlavného mesta kultúry.
Čo je to placemaking (alebo miestotvorba)? Je to spôsob plánovanie miest a tvorby verejného priestoru, ktorý dáva do stredu pozornosti človeka. Keď sa snažíme v meste aplikovať princípy placemakingu, na ulicu či námestie sa nepozeráme z pohľadu vodiča, ktorý ním chce čo najrýchlejšie, a pokiaľ možno bez zastavenia, prefrčať.
Naopak, pozeráme sa na potreby ľudí, ktorí sa po ulici pohybujú pešo alebo na bicykli, chcú na nej tráviť čas, stretávať sa a bývajú či pracujú v okolí. Nejde pritom len o potreby dospelých a zdravých ľudí, ale o všetky skupiny obyvateľov, vrátane rodičov, detí či seniorov.
Foto – zdroj: Facebook RAUM Utrecht
Bazén alebo sauna namiesto parkoviska? Nielen o tom je placemaking
Častou metódou, ktorú placemaking využíva, sú dočasné zlepšenia a experimenty, ktoré vedú k trvalým zmenám alebo zmene vnímania verejného priestoru. Príkladom takéhoto zásahu môže byť aj prvý trenčiansky parklet, ktorý sa v rámci programu Trenčín 2026 objavil počas leta na Palackého ulici.
Konferencia Placemaking Week Europe predstavila množstvo takýchto príkladov. Išlo o štyri dni nabité workshopmi, prednáškami a diskusiami o zásahoch, ktoré v rôznej mierke skvalitňujú priestory v mestách po celom svete.
Zaujala nás medzi inými iniciatíva organizácia RAUM z Utrechtu, ktorá originálne poukazuje na skutočnú hodnotu priestoru, ktorý na uliciach zaberajú autá. Originálnou dočasnou intervenciou, pri ktorej nahradili skupinu parkovacích miest zeleňou, miestami na sedenie či dokonca nafukovacím bazénom upozorňujú na to, ako využívame priestory okolo nás.
Foto – zdroj: Hl. m. SR Bratislava; autor Marek Velček
Naopak o trvalých placemakingových zásahoch hovorila v Rotterdame Petra Marko, riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy. Predstavila premenu križovatiek na kvalitné verejné priestory v okolí dvoch bratislavských základných škôl. Inštitút tu za jeden rok zrealizoval proces participácie s deťmi, testovania nového riešenia vo forme nízkonákladového taktického urbanizmu, až po stavebnú úpravu oboch križovatiek.
Práve posledný zmienený projekt je inšpiráciu aj pre novú trenčiansku iniciatívu Ulice deťom, ktorej partnerom je aj Trenčín 2026. Téma premeny dopravných koridorov na bezpečnejšie verejné priestory rezonovala v Rotterdame na viacerých prednáškach a workshopoch.
Foto – zdroj: Placemaking Europe; autor: Eric Fecken
Spoločne vytvárame stratégiu placemakingu
Mesto Trenčín a Trenčín 2026 sú aktívnymi členmi siete európskych miest Cities in Placemaking. Počas dvojročného programu sa spolu s ďalšími dvanástimi mestami vzdelávajú v téme príjemnejších a dostupnejších verejných priestorov. Ďalší z intenzívnych uzavretých workshopov pre členov siete sa uskutočnil aj počas konferencie Placemaking Week Europe.
Poznatky z workshopov sú vo forme stratégie placemakingu, ktorú pripravil tím Trenčín 2026, dostupné aj pre širšie zamestnanectvo mestského úradu v Trenčíne. Nástroje placemakingu – miestotvorby budú využívané aj v ďalšom programe projektu Trenčín 2026.
Lívia Gažová a Michal Mazánik, Trenčín 2026